převzato z: http://www.zijmesportem.cz/491-softball-v-kunovicich-se-snazime-budovat-sneci-srdicko
video zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10520031365-zijme-sportem/
Softball: V Kunovicích se snažíme budovat šnečí srdíčko
V softballu jsou si všichni rovni. Zatímco při jiných sportech mohou být ti méně zdatní upozadění někde v rohu hřiště, aby něco nepokazili, tady je před zraky všech úplně každý. Na pálku jdou hráči sami za sebe a celý tým na ně spoléhá, že odpálí co nejlíp.
„Jak já říkám, jedná se o individuálně-kolektivní sport. Určitě jde o tým, ale když jde hráč na pálku, v tu chvíli on sám reprezentuje družstvo a nikdo jiný to za něj nemůže udělat,“ vysvětluje Pavel Křivák, předseda jednoho z předních českých softballových klubů Snails Kunovice.
Tento oddíl je jedním z mála v České republice, který pracuje jak s chlapci, tak s dívkami. „Muži i ženy z Kunovic hrají nejvyšší soutěže a to je dost neobvyklé. Proto se i v mládežnické základně snažíme naplnit co nejvíce kategorií pro obě pohlaví,“ líčí Křivák.
Děti mohou začít chodit do kunovického oddílu už ve třech letech. V tomto věku se trenéři snaží především o celkový rozvoj dítěte. Softball se ještě nehraje, ale děti se učí házet a chytat různé míče a ani pálka už jim není cizí. Oblíbená jsou také rovnovážná cvičení nebo základní gymnastické dovednosti – to vše jednou týdně.
„Přibližně od šesti let pak děti zařazujeme do družstva T-ball, kde se míček ještě nenadhazuje, ale odpaluje ze stativu. Jedná se již o skutečnou sportovní přípravu spojenou se soutěžemi a turnaji. Hlavním kritériem pro zařazení však není věk, ale především šikovnost a vyspělost dítěte,“ říká Křivák. Děti v tomto věku trénují dvakrát týdně 1,5 hodiny. Ty nejšikovnější pak pokračují v žácích a následně v kadetech a jejich tréninky už jsou daleko intenzivnější.
V přípravce stojí roční členské příspěvky 500,- Kč, žádné další investice nejsou nutné. U věkové kategorie 6–10 let se platí 1500,- Kč na rok. „Hráči už pak mají všechno plně hrazené a dostanou od nás veškeré potřebné vybavení – dresy, rukavice, pálky či helmy,“ dodává Křivák.
Kunovický oddíl přišel před 10 lety s myšlenkou hrát softball na školách, a tak vznikla tzv. školská liga, která se hraje doposud. „Je to náš nejlepší náborový projekt. Počet škol se během času různě měnil. Nikdy nám nešlo jen o jednorázový turnaj, ale vždycky jsme se snažili, aby na škole fungoval kroužek softballu,“ líčí Křivák. Jak dodává, softball a jeho průpravné varianty jsou ideální školní zábavou. Jenom málo sportů rozvíjí tolik dovedností jako softball. Děti musí umět házet, chytat, běhat, skákat, ovládat pálku. Učitelům se navíc líbí také to, že se do hry rovnoměrně zapojují opravdu všichni.
„Snažíme se v Kunovicích budovat šnečí srdíčko, aby všichni s klubem cítili. A aby věděli, že ten a ten hráč je v reprezentaci, sledovali jeho výkony na vrcholných turnajích a fandili mu,“ dodává Křivák. „Je to dlouhá a náročná cesta, ale dnešní generace ji v sobě potřebuje probudit. Není to vůbec jednoduché, ale nic jiného nám nezbývá.“
Text: Barbora Mertová